Nowoczesne technologie mogą nam się przydać codziennie niezależnie od tego, jaką aktywność prowadzimy. Mogą nasze życie osobiste oraz zawodowe uczynić znacznie bardziej praktycznym i bezproblemowym. Oczywiście tak jak z każdym narzędziem, mamy do czynienia z plusami i minusami. Tak samo jest z innowacyjnymi technologiami, które mogą generować wiele różnych zagrożeń, chociażby zdrowotnych.

Internet oraz nowoczesne telefony i komputery są nam niezbędne już właściwie do życia, ale na przykład rozrywka taka jak gry karciane STS (poker online, bakarat, wojna) może powodować poważne uzależnienia. W efekcie całe życie zawodowe i osobiste może być sparaliżowane i oczywiście pojawią się problemy finansowe. Uzależnić można się od wszystkiego.

Gabinety psychiatryczne pękają w szwach, bo każdego roku odnotowuje się w każdym państwie coraz większy odsetek młodych ludzi uzależnionych od nowoczesnych technologii. Nie bez powodu często mówi się o „pokoleniu ze spuszczoną głową”. Chodzi oczywiście o wpatrywanie się w telefony.

Zorientowani w technologii i nieprzygotowani do życia

Czasami na osi czasu, jeśli chodzi o dzieje ludzkości, możemy zauważyć jakieś momenty przełomowe. Trudno jest już się oprzeć wrażeniu, że żyjemy właśnie w momencie takiej swoistej cezury, gdy mało, kto może tak naprawdę przewidzieć, co czeka nas w przyszłości. Zmiany klimatyczne okazują się z roku na rok coraz bardziej widoczne. Nawet sceptycy przyznają, że trzeba odchodzić od węgla i koncentrować się na odnawialnych źródłach energii. Do tego jeszcze doszedł nam koronawirus, a szczepionki jak na razie nie widać na horyzoncie.

Jednocześnie też mamy całe mnóstwo innowacyjnych technologii, z których korzystają także dzieci. Niestety najmłodsi może są bardzo dobrze zorientowani w funkcjonowaniu urządzeń oraz w tym, jak się poruszać po internecie, ale nie mają zielonego pojęcia bardzo często, jak poradzić sobie w świecie realnym. Dlatego najwięksi myśliciele z zaniepokojeniem patrzą na to młode pokolenie wpatrzone w smartfony, które zdaje się być trochę oderwane od rzeczywistości.

Dojrzewający szybciej

Terminy, które mają dotyczyć charakteryzowania pokolenia, w którego rękach będzie przyszłość naszej planety, są rozmaite. Bardzo często mówi się o generacji Z albo też o millenialsach, którym zależy tylko i wyłącznie na tym, aby mieć najnowszy telefon i ubrać się w najlepsze markowe ciuchy. Zdaniem socjologów bardzo duże przyspieszenie technologiczne w sferze komunikacyjnej wpływa na to, że to pokolenie o wiele szybciej komunikuje się między sobą aniżeli poprzednie.

Jednocześnie też widać, że jest to pokolenie o wiele bardziej skłonne do rozmaitych aktywności społecznych, chociażby tych na miarę lat sześćdziesiątych. Nie musi jednak to zjawisko dotyczyć jakiegoś bardzo dużego buntu i masowych demonstracji. Takim ludziom obce są raczej jakieś duże uogólnienia społeczne i humanistyczne, a raczej koncentrują się na interesie wąskich grup. Ważniejszy jest aktualny indywidualizm. Czy jednak to oznacza, że wspólne dobro społeczne może być bardzo zagrożone w przyszłości? Odczucia można tu mieć ambiwalentne.

Nadzieja w niepewności

Oczywiście sceptycyzm nie jest niczym złym, a nawet jest wskazany, szczególnie jeśli chodzi o kolejne odkrycia naukowe i technologiczne. Bez refleksji i krytyki nie byłoby przecież postępu. Historia zna zresztą przykłady, gdy wszyscy wątpili w niespotykane dotąd postawy społeczne, a w efekcie żaden kataklizm i apokalipsa nie nastąpiły. Trzeba po prostu mieć nadzieję, że ostatecznie racjonalizm zawsze zwycięży, a nowe pokolenie nauczy się żyć ze swoimi skłonnościami, a ostatecznie i tak będzie sięgać do sprawdzonych wzorców społecznych. W końcu pamiętajmy, że technologie informatyczne to tylko narzędzia takie same jak inne spotykane w dziejach naszej cywilizacji.

Najwyższe kursy i bonusy w Fortunie Legalny bukmacher Fortuna - sprawdź ofertę bonusów
Poprzedni artykułLiga Mistrzów: RB Lipsk – Basaksehir (Typ i Analiza)
Następny artykułLiga Europy: Lech Poznań – Benfica (Typ i Analiza)